2 września odbyły się Biało-Czerwone Dożynki Gminno-Parafialne Zadzim 2018 .

Do Zadzimia przybyło wielu gości, a wśród nich byli: Piotr Polak Poseł na Sejm RP, Zbigniew Rau Wojewoda Łódzki, Tobiasz Bocheński Dyrektor Biura Wojewody Łódzkiego,

Wojciech Miedzianowski Prezes Zarządu WFOŚiGW w Łodzi, Andrzej Kwiatkowski Inspektor WIORIN w Łodzi, Robert Dombski Dyrektor Łódzkiego Oddziału Poczty Polskiej S.A. w Łodzi, Małgorzata Kuna Przewodnicząca Rady Powiatu Poddębickiego wraz z Radnymi Rady Powiatu, Piotr Trybura Przewodniczący Rady Gminy w Zadzimiu z Radnymi Rady Gminy, Jacek Grzelakowski Komendant Powiatowy PSP w Poddebicach, Krzysztof Kotkowski Komendant Powiatowy Policji w Poddębicach, Maciej Obrębki Prezes Zarządu BS w Poddębicach, Zdzisław Sobieraj Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Poddębicach, Ks. Juliusz Mieczyński Proboszcz Patafii Zadzim, Ks. Henryk Kalita wieloletni Proboszcz Parafii Zadzim, Ks. Prałat Mirosław Skoczylas Proboszcz Parafii Zygry, Ks. Sylweriusz Antczak Proboszcz Parafii Małyń, Piotr Majer – Zastępca Burmistrza Uniejowa. Przybyli do nas przedstawiciele instytucji wojewódzkich i powiatowych, przedsiębiorcy, sponsorzy, sołtysi, druhowie OSP, stowarzyszenia, zespoły śpiewacze, koła gospodyń wiejskich, wystawcy, chór męski „Lutnia” z Warty, orkiestra OSP Zadzim.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele św. Małgorzaty, którą koncelebrowali Ks. Juliusz Mieczyński i Ks. Henryk Kalita.

Po mszy uczestnicy przeszli do zadzimskiego parku, gdzie nastąpiło poświęcenie i osłonięcie tablicy upamiętniającej 100 – lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Tablica umocowana została na granitowym głazie narzutowym odkrytym przez grupę kilku uczniów na polu w okolicach Zadzimia.

Podczas krótkiego wystąpienia Wójt Gminy Krzysztof Woźniak powiedział: „ My mieszkańcy gminy Zadzim, oddajemy cześć tym, których nazywamy dziś ojcami niepodległości z Józefem Piłsudskim, Romanem Dmowskim, Ignacym Janem Paderewskim i wszystkim innym bezimiennym Polakom, naszym dziadom i pradziadom, którym zawdzięczamy wolność. W dniu dzisiejszym jak sądzę ziszczają się tez marzenia młodych ludzi, którzy chcieli by odkryty przez nich  głaz narzutowy został kiedyś odpowiednio wyeksponowany. Znalazł piękne miejsce i  przeznaczenie. Poniesie przez lata najważniejszą dla narodu ideę – patriotyzm”.

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali: Zbigniew Rau Wojewoda Łódzki, Krzysztof Woźniak Wójt Gminy Zadzim oraz odkrywcy głazu: Robert Miłek i Mariusz  Kuźnicki.

Poświęcenia dokonał proboszcz parafii Zadzim Juliusz Mieczyński.

Za zrealizowanie inicjatywy mieszkańców Zadzimia podziękowała Radna Rady Powiatu Poddębickiego Krystyna Godzińska. W trakcie uroczystości pieśni patriotyczne pięknie wykonał chór męski „Lutnia” z Warty.

Po zakończeniu części patriotycznej, korowód dożynkowy na czele z orkiestrą OSP Zadzim przemaszerował na plac przy strażnicy OSP. Na placu dożynkowym przybywających gości i rolników swoim śpiewem powitało Koło Gospodyń Wiejskich „Zadzimianki” oraz prowadzący: Dorota Glapska i Sławomir Kobielski.

Dobrym zwyczajem  Wójt  Gminy powitał raz jeszcze wszystkich przybyłych gości, szczególnie serdecznie rolników i delegacje sołectw i inne. Następnie gospodarz gminy zwrócił się do wszystkich przybyłych dziękując rolnikom za ich całoroczny trud. Przypomniał : „W bieżącym roku rolnicy w całym kraju, także i w naszej gminie, borykali się z klęską suszy. Także i u nas musiałem powołać komisję gminną do oceny i szacowania poniesionych strat.

Zadziałała sprawnie i już ponad dwa tygodnie temu sporządzone protokoły zostały przekazane do wojewody łódzkiego. ”Pan Wójt przypomniał krótko o realizowanych na rzecz mieszkańców gminy inwestycjach i przedsięwzięciach, dziękując jednocześnie za wsparcie wszystkim, dzięki którym tak wiele udało się w naszej gminie osiągnąć . Zwracając się do rolników na zakończenie powiedział jeszcze: „Nasza gmina to przede wszystkim gmina rolnicza. Dlatego zawsze i przede wszystkim wspierać musimy rolników. Dziękuję Wam drodzy rolnicy, dziękuję Wam za waszą ciężką pracę. Życzę Wam, ale i sobie jako rolnikowi, aby następne lata były łatwiejsze i pokładam nadzieję, że będą…” Na zakończenie Wójt Gminy życzył wszystkim dobrej zabawy na dożynkach.

W imieniu rolników Gminy Zadzim symboliczny chleb z tegorocznych zbiorów przekazali gospodarzowi gminy starostowie dożynek – Paulina Andrzejczak i Andrzej Choiński. Wójt i Starostowie wspólnie pokroili chleb i rozdali uczestnikom dożynek.

Na ręce Wojewody Łódzkiego, Wójta Gminy i Przewodniczącego Rady Gminy, przybyłe delegacje przekazały wieńce, chleby i inne dary dożynkowe. W tym czasie pieśni dożynkowe przypominał nam Zespół Śpiewaczy „Kaliny”.

Spośród gości głos między innymi zabrali: Zbigniew Rau Wojewoda Łódzki, który przedstawił ogólną sytuację w rolnictwie polskim. Wskazał na działania rządu wspierające rolników, w szczególności związane ostatnio z zaistniałą suszą, ale także nowe propozycje obecnego ministra rolnictwa wspierające polskich rolników i polski rynek żywności.

Podziękował rolnikom za tegoroczne zbiory i pozdrowił wszystkich mieszkańców naszej gminy. Wojciech Miedzianowski Prezes Zarządu WFOŚiGW w Łodzi, w trakcie swojego wystąpienia przekazał uczestnikom dożynek dobrą informację. Złożony przez gminę Zadzim wniosek do WFOŚiGW został wysoko oceniony i otrzymaliśmy 6 505 233,00 zł. na rewaloryzację  zabytkowego parku w Zadzimiu, w ramach konkursu ”Przyrodnicze perły województwa łódzkiego - program rewaloryzacji zabytkowych parków – trzecia edycja”.

Rolnikom i mieszkańcom podziękowania i pozdrowienia przekazywali także: Przewodnicząca Rady Powiatu Małgorzata Kun , Radny Powiatu Poddębickiego Jakub Gajewski i Prezes Zarządu BS w Poddębicach Maciej Obrębki.

Część obrzędową poprowadziła przedstawicielka Stowarzyszenia Przyjaciół Zadzimia Karolina Lewandowska. Na scenie z bardzo ciekawym repertuarem zaprezentowały się zespoły śpiewacze „Małyńskie Nutki”, „Koniczynki”, „Kaliny”, KGW „Zadzimianki”, Kapela „Małyń oraz Pani Daniela Lewandowska. Dziękujemy wszystkim zespołom za piękne prezentacje , śpiew i zabawne zaangażowane teksty. Kabaret „Pan tu nie stał” zaprezentował skecze ukazujące ówczesną rzeczywistość i kolejne przemiany na przestrzeni ostatnich 100 lat, od odzyskania przez Polskę niepodległości do dziś. Było dowcipnie, ciekawie i profesjonalnie.

Za wszystkie występy dziękujemy i życzymy wszystkim artystom wielu sukcesów i zadowolenia z prowadzonej działalności.

Podczas dożynek odbył się konkurs na najładniejszy wieniec oraz stoisko dożynkowe. Laureatami zostali:

- w kategorii „Najładniejszy wieniec”

I miejsce – Koło Pszczelarzy w Zadzimiu

II miejsce – Sołectwo Pałki

III miejsce – Koło Aktywnych Kobiet w Zygrach

- w kategorii „ Najładniejsze stoisko”

I miejsce – Sołectwo Pałki

II miejsce – Sołectwo Ralewice

III miejsce – Sołectwo Wola Zaleska

Uczestnicy dożynek chętnie odwiedzali stoiska wystawiennicze i handlowe, kosztowano zupę dożynkową i inne pyszności. Na dzieci czekało szereg atrakcji na stoisku Banku Ochrony Środowiska oraz w strefie zabaw przygotowanych przez animatorów.

Wszyscy przybyli czekali na występy zespołów Tarzan Boy, Mega Dance i Jorrgus. Do tańca zagrał DJ Robert Miłek. Na zakończenie dożynek odbył się pokaz sztucznych ogni.

Wójt Gminy dziękuje wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie uroczystości dożynkowych. Serdecznie dziękuje Księdzu Juliuszowi Mieczyńskiemu – Proboszczowi Parafii Zadzim, dyrekcji i pracownikom Zespołu Szkół w Zadzimiu oraz szkoły Podstawowej w Zygrach, druhom OSP Zadzim wraz orkiestrą, Gminnej Bibliotece Publicznej w Zadzimiu, chórowi „Lutnia” z Warty. Szczególne podziękowania kieruje do sponsorów i darczyńców, którzy finansowo i rzeczowo wsparli organizację dożynek. Bardzo dziękuje zespołom obrzędowym, wszystkim delegacjom za dary dożynkowe, za misternie przygotowane wieńce i piękne i bogate stoiska sołeckie.