W związku z wyborami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonymi na dzień
10 maja 2015 r. Urząd Gminy w Zadzimiu  informuje :

 

                                                Akty pełnomocnictwa do głosowania

 

    Głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat lub posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego :

  1. o całkowitej niezdolności do pracy,
  2. o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  3. orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów,
  4. orzeczenie o zaliczeniu do II grupy inwalidów,

a także osoby o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.

    Nie mają prawa do głosowania przez pełnomocnika wyborcy przebywający :

 w zakładach opieki zdrowotnej, w domach pomocy społecznej, w zakładach karnych i aresztach śledczych oraz ich oddziałach zewnętrznych,  w których utworzono obwody głosowania, a także wyborcy głosujący korespondencyjnie.

 

Pełnomocnikiem  może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania wydane w innej gminie.

Pełnomocnikiem nie może być osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu glosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, a także mężowie zaufania, jak również kandydaci w danych wyborach.

 

  Akt pełnomocnictwa do głosowania sporządza się na wniosek wyborcy, wniesiony do wójta gminy, w której  wyborca jest wpisany do rejestru wyborców, najpóźniej w 10 dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 4 maja 2015 r.
( poniedziałek ) w pokoju nr 4 Urzędu Gminy w Zadzimiu.

 

Do wniosku należy dołączyć :

- kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności wyborcy
( nie dotyczy wyborcy, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 75 lat),

- pisemną zgodę osoby,  która wyraziła zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa,

- kopię zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego osobie, która wyraziła zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa
( załącza się wyłącznie w przypadku, gdy osoba, która wyraziła zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa nie jest wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie  co wyborca udzielający pełnomocnictwa do głosowania),

- kopię dokumentu potwierdzającego pozostawanie wyborcy z osobą, która wyraziła zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa w stosunku przysposobienia/opieki/kurateli ( załącza się wyłącznie w przypadku, gdy taki stosunek istnieje).

 

Wyborca ma prawo cofnąć pełnomocnictwo :

1)      głosując osobiście, jeśli nie zagłosował przed nim jego pełnomocnik ( głosowanie osobiste unieważnia pełnomocnictwo)

2)       składając stosowne oświadczenie:

- wójtowi najpóźniej do 08 maja 2015 r.

- właściwej obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania, jeśli nie zagłosował wcześniej jego pełnomocnik.

                    

                                             Zaświadczenia o prawie do głosowania

Na żądanie wyborcy, zmieniającego miejsce pobytu przed dniem wyborów, urząd gminy, który sporządzał spis wyborców, wydaje zaświadczenie o prawie do głosowania.   Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym obwodzie głosowania.

Przed sporządzeniem spisu wyborców, zaświadczenia o prawie do głosowania urząd gminy wydaje na podstawie rejestru wyborców.

Zaświadczenia o prawie do  głosowania ( w dniu pierwszego głosowania oraz w dniu ponownego głosowania ) wyborca odbiera za pokwitowaniem osobiście albo przez upoważnioną pisemnie osobę
( wówczas wyborca sporządza wniosek o wydanie zaświadczeń i upoważnienie, w którym wskazuje imię (imiona) i nazwisko oraz numer PESEL, a także dane osoby upoważnionej do odebrania zaświadczeń).

Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie utracić zaświadczeń o prawie do głosowania. W przypadku ich utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnych zaświadczeń, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.

Zaświadczenia o prawie do głosowania są wydawane do dnia 08 maja 2015 r. w pokoju Nr 4 Urzędu Gminy w Zadzimiu.

W przypadku przeprowadzenia ponownego głosowania wyborca zmieniający miejsce pobytu po dniu pierwszego glosowania, a przed ponownym głosowaniem, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia składa się po dniu pierwszego głosowania,
w urzędzie gminy, w której wyborca jest ujęty w spisie wyborców najpóźniej do dnia 22 maja 2015 r.